Akordy i ornamentacja na instrumentach szarpanych

Akordy i ornamentacja na instrumentach szarpanych
Anton Birula i Anna Kowalska

Wykład omawia zagadnienia związane z realizacją ozdobników i grą akordową na instrumentach szarpanych. Anton Birula i Anna Kowalska prezentują przykłady na lutniach oraz opowiadają o tym, czym są dla nich ozdobniki i dlaczego ważne jest, aby muzykę wykonywać z zastosowaniem ornamentacji.

Z wykładu dowiadujemy się w jaki sposób są zapisywane ozdobniki w muzyce lutniowej oraz jak można je interpretować. Poznajemy także różne sposoby rozkładania zapisanych akordów oraz łączenia ich z ozdobnikami tak, aby nadać nowy sens i indywidulane cechy wykonywanym utworom.

Na przykładzie preludiów niemenzurowanych Anton Birula i Anna Kowalska opowiadają o ich pierwotnej funkcji i możliwościach, jakie daje praca nad tego typu utworami.

Wykład zawiera wiele ciekawych odniesień i analogii pomiędzy muzyką dawną oraz współczesną – jazzem, rockiem i muzyką elektroniczną.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia pierwszego wykładu w edycji ON-LINE XIV Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej!

***

Luteduo na YouTube:

Anna Kowalska

Studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh oraz Nigela Northa w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej, tak więc jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od renesansu i późnego baroku po XIXwieczne kompozycje na gitarę romantyczną. Jako solistka zajmuje się głównie kompozytorami francuskiego i niemieckiego baroku, takich jak Gaultier, Du Fault, Gallot, Weichenberger, Weiss.
Zwraca także szczególną uwagę na utwory solowe J. S. Bacha, jest autorką transkrypcji lutniowych jego sonat i partit na skrzypce solo oraz suit wiolonczelowych. Realizując partie basso continuo występowała z takimi artystami jak: Emma Kirkby, Teodor Kurentsis, Władysław Kłosiewicz, Tytus Wojnowicz, Marek Toporowski, Anna Mikołajczyk, Nazar Kozhuhar (The Pocket symphony, Rosja), Anatoly Grindenko i Viktor Sobolenko (Rosja). Obecnie skupia się na kompozycjach solowych i kameralnych napisanych na lutnię oraz gitarę barokową. Poszukując pierwotnego brzmienia utworów J. S. Bacha oraz S. L. Weissa łączy swoją indywidualną interpretację z unikalną technologią, grając na strunach jelitowych, takich jakich używano w epoce baroku. W latach 2013 – 2016 była wykładowcą w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie.
Wspólnie z Antonem Birulą tworzy duet „LUTE DUO” prezentujący repertuar lutniowy na licznych
koncertach w Polsce i za granicą.

 

Anton Birula

Ukończył Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie prof. Toyohiko Satoh oraz Wyższą Szkołę Muzyczną w Kolonii w klasie Prof. Konrada Junghaenela. Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną gra na lutni oraz jej wszystkich odmianach, teorbie i gitarze barokowej.
W jego repertuarze znajdują się utwory od wczesnego renesansu do późnego baroku. Specjalizuje się w muzyce lutniowej kompozytorów szkoły francuskiej takich jak: Gaultier, Moputon, Du Faultoraz kompozytorów niemieckich E. Reusnera, S.L Weissa i J.S. Bacha. Opracował na lutnię barokową Sonaty i Partity skrzypcowe (BWV 1001 – 1006) oraz Suity wiolonczelowe BWV (10071012) J.S. Bacha. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzyki dawnej i kameralnej: Utrecht Early Music Festival (Holandia), Riga Early Music Festival (Łotwa), Festival der Laute (Dresden, Niemcy), Novosibirsk Early Music Festival (Federacja Rosyjska), Music and Architecture (Toruń), International Festival of Chamber Music (Plovdiv, Bulgaria), The 7th Art Salon (Sofia, Bulgaria), XII Early Music Festival (Krakow, Poland), Bach en Combrailles festival, (Francja) i inn.
Prowadzi klasę Lutni w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w ZPSM im. F. Chopina w Warszawie (do 2016). W szkole przy Bednarskiej był kierownikiem Sekcji Klawesynu Organów Muzyki Dawnej, prowadził orkiestrę barokową. Współpracuje również z Warszawską Operą Kameralną oraz Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wspólnie z Anną Kowalską tworzy duet „LUTE DUO” prezentujący repertuar lutniowy na licznych koncertach w Polsce i za granicą.

Więcej informacji: www.luteduo.com

Podziel się!

Skip to content