Analiza deklamacyjnego znaczenia ornamentacji…

Analiza deklamacyjnego znaczenia ornamentacji na przykładzie Adagio z Sonaty na skrzypce solo BWV 1001 J.S. Bacha
Daniel Deuter

(Tłumaczenie dostępne po kliknięciu przycisku Napisy w prawym dolnym rogu odtwarzacza)

Celem wykładu jest próba określenia czym właściwie jest ornamentacja i jakie ma ona znaczenie deklamacyjne w utworach J.S. Bacha.

Na przykładzie znanego Adagio z Sonaty na skrzypce solo BWV 1001 J.S. Bacha Daniel Deuter wskazuje, które elementy zapisu można rozumieć jako ornamentację w tak gęstym tekście muzycznym. Przedstawia ornamentację, która w sposób ekspresyjny uwypukla przebieg harmoniczny, ale także pełni funkcję deklamacyjną i wręcz „gestykulacyjną”, wynikającą ze struktury rytmicznej.

W celu ukazania powyższego z Adagio wykładowca „wydobywa” pierwotną strukturę na której opiera się utwór i analizuje muzyczne gesty ornamentacyjne, które tą strukturę wypełniają.

Wykład omawia zagadnienie zrozumienia struktury muzyki baroku oraz funkcji ornamentacji, umiejętność odróżnienia nut ornamentacyjnych od podstawowych.

***

Wykład dostępny jest także na platformie www.openmusicreview.art

Daniel Deuter

Studiował w klasie skrzypiec Tibora Istvánffy’ego i Geoffry’eja Whartona. Jego zainteresowanie interpretacją muzyki dawnej doprowadziły go do współpracy z Philippem Herreweghe, Jordi Savallem, Friederem Berniusem, Reinhardem Goeblem, Konradem Junghänelem, Gottfriedem von der Goltz i René Jacobsem. Podczas projektów kameralnych z Peterem Kooi’em, Jedem Wentzem, Marie Leonhardt i Michalem Petri odwiedził wiele krajów Europy i Azji, a także USA i Kanadę.
Prowadzi warsztaty orkiestrowe, kameralne oraz uczy gry na skrzypcach barokowych (Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej Valtice, Le Parlement de Musique, Michaelsteiner Sommerakademie ). Wraz z zespołem CordArte z Kolonii wykonuje muzykę kameralną z XVII wieku, od 2009 roku koncertuje z zespołem prowadzonym przez z Daniela Hope’a, występując m.in w Hamburgu, Berlinie i Londynie.

Od 1993 roku jest koncertmistrzem orkiestry Batzdorfer Hofkapelle, skupiającej się głównie na wystawianiu oper z repertuaru Dreźnieńskiego.

​Od 2013 roku prowadzi klasę skrzypiec barokowych w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jego praca artystyczna jest udokumentowana wielu płytach wydanych m.in. przez Supraphon, Musicom, Panclassics, Raumklang, Kammerton i Accent.

Podziel się!

Skip to content